fbpx
+389 78 58 44 48
info@ecommerce.mk

Новости во Е-трговија

Fossil зборува за нивниот троцифрен раст на е-трговијата

За својата заработка Fossil наведе дека нивната веб страна која е оптимизирана и за посети од мобилен телефон и ажурираниот процес за checkout им помагаат во одржувањето на нивниот раст. Брендот исто така напомена дека продажбата преку каналите за е-трговија како Amazon, Tmall, JD.com и други доживеала раст од 21%…...

Повеќе

3 тајни за дропшипинг кои почетниците треба да ги знаат

Се размислувате да започнете со dropshipping. Слушнавте дека е одличен начин за заработка и сте заинтересирани да го испробате овој бизнис модел. Дропшипинг е метод на продавање на производи онлајн кога е-трговецот физички не чува залихи од производите што ги продава и не ги испорачува директно од својата локација, туку…...

Повеќе

Популарноста на онлајн “пазарите” се зголемува во Велика Британија

Веројатноста за онлајн купувачите во Велика Британија да нарачаат производи од онлајн пазарите е четири пати поголема отколку тие да нарачаат директно од поединечни е-трговци. Над половина од 69% од купувачите кои редовно купуваат преку Интернет го прават тоа преку онлајн пазарите. Онлајн пазарите во Европа стануваат сè попопуларни, а…...

Повеќе

4 стратегии за подобар е-mail маркетинг

Повеќе од 306 милијарди. Толку е-mailови се очекуваше да бидат испратени и примени секој ден во 2020 година, според Statista. Со тоа што милиони компании се префрлија на работа од дома и брендовите испраќаат се повеќе е-mailови, бројот може да ги надмине предвидувањата на Statista оваа година. E-mail маркетингот функционира…...

Повеќе

27% од Европејците ќе продолжат да купуваат повеќе преку Интернет

Над една четвртина од европските потрошувачи ќе продолжат да остваруваат шопинг повеќе отколку пред да избувне коронавирусот. И 56% од Европејците преку Интернет купуваат три или повеќе производи месечно за време на covid-19 кризата. Пред избувнувањето на вирусот, 43% од европските потрошувачи купувале 3 или повеќе производи месечно на Интернет.…...

Повеќе

AliExpress ќе го скрати времето за испорака во Европа за 30%

AliExpress ќе го скрати времето за испорака во некои делови на Европа за 30%. Ова е резултат на новата воздушна рута што ја објави AliExpress. Комерцијалната рута помеѓу Кина и Шпанија ќе започне овој месец. Популарниот кинески пазар AliExpress не е познат само по своите ефтини цени, туку и по…...

Повеќе

4 начини да ја подобрите вашата landing page за ги постигнете продажните цели

Неколку работи се повозбудливи од лансирањето на нов производ. За веб сајтовите на е-трговците, landing page (или страницата на која “слетувате” при посета на веб-сајт) игра голема улога при поттик на продажба, особено набргу по лансирањето. За жал, ова е една област на која е-трговците не посветуваат многу внимание. Не…...

Повеќе

Лансирана првата интерактивна и едукативна веб платформа за е-трговија – „E-commerce4All”

Со цел едукација на населението, зголемување на конкурентноста на е-трговците, како и уште поголем раст и развој и промоција на е-трговијата во нашата земја, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ), со поддршка на Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем, денес ја промовираше првата бесплатна и интерактивна веб платформа…...

Повеќе

4 совети за зголемување на продажбата на marketplaces

Многу е-трговци кои продаваат на онлајн пазари (marketplaces) се фокусираат на подобрување на деталите што ги гледаат потрошувачите на страната на производот, како што се наслови, слики и описи за да ги конвертираат купувачите. Кога трговците на мало и брендовите продаваат производи на онлајн пазарите како што се Amazon и…...

Повеќе

Е-трговија во Германија: 103,4 милијарди евра во 2020 година

E-трговијата во Германија се очекува да достигне 103,4 милијарди евра на крајот на 2020 година. Ова би значело зголемување од 10%, бидејќи индустријата за малопродажба преку Интернет минатата година вредела 94 милијарди евра. Германија е еден од најзрелите пазари за е-трговија во Европа. Во оваа земја, 95% од населението се…...

Повеќе