fbpx
+389 78 58 44 48
info@ecommerce.mk

Бојана Ѓорѓиева

Нашиот член Fashion Group преку е-трговијата ја доближува модата за најмалите со новата е-продавница на Оkaidi

Производите на популарниот француски бренд Okaidi отсега можете да ги најдете на целосно новата платформа на брендот, www.okaidi.com.mk, исклучително пријателски настроена и едноставна за користење. Онлајн платформата Okaidi, чии производи досега можевте да ги нарачате преку fashiongroup.com.mk, овојпат е надоградена со уште повеќе содржина. Отсега, на ултра лесен начин ќе…...

Повеќе

Го лансиравме модулот за испорака во рамки на бесплатната едукативна веб платформа „ecommerce4all.mk”

Една од најважните алки во синџирите на процесите за е-купување и е-продавање е доставата. Таа е клучна за развој на еден бизнис во областа на е-трговијата, па токму поради тоа го лансиравме модулот број 3 од дигиталната платформа ecommerce4all.mk кој е посветен на испораката, и преку кој се прикажани сите…...

Повеќе

44% од глобалната е-трговија ја поседуваат 4 кинески компании

  58% од глобалната е-трговија е распоредена помеѓу само шест компании. Четири кинески компании учествуваат во речиси половина од глобалната продажба на дигитални производи. Глобалната е-трговија минатата година достигна 3,4 трилиони долари, според новиот извештај на Activate Consulting. Илјадници брендови и трговци дистрибуираат удел од само 37% од тие 3.4…...

Повеќе

PayPal ќе дозволи употреба на криптовалути

PayPal објави дека ќе им овозможи на клиентите да купуваат, продаваат и држат Bitcoin и други крипто монети користејќи ги неговите паричници на Интернет. Почнувајќи од почетокот на 2021 година, клиентите исто така ќе можат да ги користат овие виртуелни монети за да купуваат кај 26 милиони поврзани трговци. Со…...

Повеќе

Amazon One, начин да платите со вашата дланка кога влегувате во продавници

Амазон штотуку издаде уред што ќе овозможи бесконтактно плаќање во продавниците за малопродажба, поставувајќи ја дланката над скенер. Amazon One треба да се постави со вметнување картичка при првата употреба на корисникот, но после тоа, уредот е целосно бесконтактен. Додека уредот има голем потенцијал, постојат стравувања околу воведување на уредот…...

Повеќе

[Интервју] Јасмина Апостолоска, ИутеКредит: Пандемијата покажа дека граѓаните се подготвени да уживаат во придобивките од дигитализацијата

Ја започнуваме работната недела заедно со Јасмина Апостолоска од ИутеКредит со која разговаравме за работниот процес на Иуте за време на пандемијата, достапните дигитални услуги и решенија кои компанијата ги нуди, вклучувајќи го и нивното ново иновативно решение кое овозможува плаќање на рати при онлајн купување. АЕТМ: За оние кои…...

Повеќе

Купувач во Велика Британија троши 11% повеќе онлајн

Во денешно време, просечен купувач во Обединетото Кралство троши 83 фунти (околу 91,5 евра) месечно на Интернет. Минатата година оваа бројка изнесувала 75 фунти (82,7 евра). Глобалната пандемија дефинитивно придонесе за ова зголемување од 11% на годишно ниво. Но, не само променетите навики за купување доведоа до овој раст, туку…...

Повеќе

62% од купувачите кои имаат проблем при checkout ги напуштаат своите кошнички

Според истражувањето на goMoxie, 40% од потрошувачите имаат потешкотии со извршување на едноставни процеси на веб-страниците за е-трговија. Повеќе од половина потрошувачи (62%) кои имаат проблем да ја остварат својата трансакција преку Интернет ја напуштаат својата количка, покажа истражувањето. Истражувањето покажа дека потрошувачите на Gen Z биле дел од најголемиот…...

Повеќе

Се одржа #3 Learn-a-thon: “Customer Relationship Management”

Во време на зголемена транзицијата од традиционално кој дигитално купување, грижата и вниманието кое се посветува на купувачите е од огромно значење. Со таа цел, заедно со М6 едукативниот центар, го организиравме третиот од петтте Learn-a-thon тренинзи на тема “Customer Relationship Management” во рамки на иницијативата Ecommerce4ALL која се реализира…...

Повеќе

5 работи што треба да ги знаете пред да започнете свој бизнис со е-трговија

Глобалната здравствена криза го забрза растот од физички продавници во е-трговија за пет години, според IBM. Само во 2020 година, е-трговијата се очекува да порасне за скоро 20%. Иако идејата за започнување бизнис со е-трговија е возбудлива, има многу аспекти кои треба да се разгледаат. Следејќи ги овие пет совети,…...

Повеќе