+389 78 58 44 48
info@ecommerce.mk

Бојана Ѓорѓиева

67% од Европејците сакаат да добијат инспирација кога купуваат онлајн

Мнозинството потрошувачи во Европа сакаат да бидат инспирирани кога пребаруваат на е-продавници. Но, според многу купувачи, многу онлајн продавници не се толку инспиративни. И тој недостаток на инспирација е бариера за нивното користење. Всушност, само 29% од потрошувачите во Европа велат дека се инспирирани од онлајн продавниците. И тоа не…...

Повеќе

АЕТМ и ДПИ ќе соработуваат за заеднички придонес во борбата со сивата економија во е-трговијата

Со цел намалување на сивата економија во е-трговијата и зајакнување на меѓусебната соработка на Асоцијацијата за е-трговија и Државниот пазарен инспекторат, претседателката на АЕТМ, Др. Нина Ангеловска и в.д. директорката на ДПИ, Анета Симеска Димоска потпишаа меморандум за соработка. Во меморандумот се наведува дека АЕТМ и ДПИ ќе разменуваат информации…...

Повеќе

Се одржа вториот регионален eTrade for Women Masterclass за жени од Балканот

Изминатата недела се одржа вториот дводневен регионален Мастерклас за жени во е-трговија од Балканот, под насловот: „Поддршка на жените претприемачи за време на нивното дигитално патување“, во виртуелен формат. На Мастеркласот присуствуваа повеќе од 90 жени – дигитални претприемачи од Северна Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска…...

Повеќе

Како да креирате стратегија за објавување содржина на LinkedIn

Солидна стратегија за објавување содржина на LinkedIn може да ви помогне да се поврзете со потенцијални кандидати за вработување, инвеститори и лидери во вашата индустрија. Можностите се неограничени; клучот за успехот лежи во добро развиена стратегија за објавување на содржина! Later.com споделуваат како да креирате ефективна стратегија за содржина на…...

Повеќе

Амазон ги “релаксира” плановите за враќање на работа на вработените

  Клучни поенти: Амазон им дава на своите вработени поголема флексибилност да работат надвор од своите канцеларии, соопшти компанијата во четвртокот, во значителен пресврт од претходните упатства за враќање на работа. Во интерен извештај испратен до вработените, Амазон рече дека очекува вработените да работат во канцеларија три дена во неделата,…...

Повеќе

Јуни: настани за е-трговија во Европа

Јуни е и полека, Европа се повеќе се вакцинира. Засега, физичките посети на настани за е-трговија се значително намалени, но има неколку интересни што можете да ги посетите онлајн. Овие настани се достапни овој месец: 16-17 јуни: Digital 1to1 Summer Digital 1to1 Summer е летно издание на настаните Digital 1to1…...

Повеќе

5 причини зошто содржината генерирана од корисниците е навистина важна за е-трговијата

Вистински луѓе со вистинско искуство. Тоа се оние луѓе од кои сите сакаме да слушнеме кога одлучуваме дали да ги внесеме или не информациите за нашата кредитна картичка на некоја е-продавница за да купиме нов производ или услуга. Еден бизнис може постојано да размислува и зборува за тоа колку смета…...

Повеќе

[Студија на случај] Зошто Trustmark беџовите се важни за е-трговијата?

Како дел од нивната анализа на веб-сајтови за е-трговија, дигиталната маркетинг агенција Inflow повеќе од една деценија постојано тестира различни Trustmark badges од неколку компании. Двата беџови кои се претставија најдобро на нивните тестови во 2018 година биле Norton и McAfee. Во овој пост, тие откриваат бренд што влијаел на…...

Повеќе

АЕТМ и UNCTAD го организираат вториот регионален eTrade for Women Masterclass

По првиот успешен регионален Masterclass во 2019 година, претседателката на АЕТМ, Нина Ангеловска која воедно е и жена-амбасадор за е-трговија на UNCTAD, заедно со Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и UNCTAD го организира вториот регионален Masterclass за е-трговија за жени од Балканот кој ќе се одржи на 30 јуни и 1 јули…...

Повеќе

Дали WhatsApp е следниот голем канал за е-трговија?

Ако мислите дека WhatsApp е исклучиво за секојдневни разговори со пријатели, размислете повторно. WhatsApp за бизнис има сериозна привлечност – над 175 милиони луѓе испраќаат порака на некој WhatsApp Business секој ден. За време на годишната F8 Refresh конференција на Facebook, шефот на бизнис производите на WhatsApp, Аџит Варма, сподели…...

Повеќе