Adria Summit не познава граници: Објавени говорниците кои го креираат курсот на е-трговијата

Додека лидерите во е-трговијата, експертите и иноваторите од целиот регион и Европа со нетрпение го очекуваат овогодинешниот Adria Summit, организаторите веќе напорно работат на програмата на конференцијата. Оваа година, конференцијата за e-трговија дополнително станува и и бизнис конференција. Експерти за финансии, технологија и претприемништво ќе се соберат од 8-ми до 12-ти мај во Kempinski Adriatic […]

Оддржано Годишното собрание на АЕТМ, презентирани сработените и идни проекти 

На 03.04.2024 година го одржавме Годишното собрание на АЕТМ во присуство на членовите, поддржувачите, партнерите и соработниците. Претседателката на АЕТМ, Д-р Нина Ангеловска го отвори Собранието и им посака добредојде на присутните, а поздравно обраќање имаше и Дерик Фефер, Службеник за приватниот сектор во УСАИД Северна Македонија. Во својот поздравен говор, Претседателката на АЕТМ упати […]

Започна гласањето за најдобрите во македонската е-трговија за 2023 година

Започна гласањето за изборот на најдобрите е-трговци за 2023 година „E-commerce Awards 2023“, кој традиционално се одржува по трети пат во организација на Асоцијација за е-трговија на Македонија – АЕТМ, каде што ќе се одбираат најдобрите домашни е-трговци за 2023 година, кои се натпреваруваат во 24 категории поделени во три секции: најдобри е-трговци во одбрани […]

Трендови во е-трговија 2024: Што ќе ја обликува иднината на онлајн продажбата?

Е-трговијата и дигиталните пазари се развиваат со забрзано темпо и секогаш се менуваат, па какви трендови можат да очекуваат онлајн трговците во 2024 година? Додека in-store купувањето е повторно во полн замав, е-трговијата продолжува да напредува. Всушност, експертите предвидуваат дека продажбата во е-трговијата во светот ќе се искачи од околу 6 трилиони американски долари на […]

Прекуграничната е-трговија во регионот на ЦИЕ – Клучни наоди од Извештајот за истражување за е-трговија на ЦИЕ за 2023 година

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија беше македонскиот партнер на MediaPost Hit Mail под чие водство беше изработен  Извештајот за истражување за е-трговија на ЦИЕ за 2023 година  Во Европа, регионот на Централна и Источна Европа (ЦИЕ) се појави како просперитетен центар за е-трговија, со забележителен раст во последните години. Во 2022 година се очекуваше пазарот […]

Со свечен коктел Ananas го одбележа лансирањето во Македонија

Со свечен коктел настан во Скопје, Ananas официјално го одбележа почетокот на работа во Македонија. Отворањето на Аnanas во Македонија претставува најголемиот онлајн проект кој е поддржан од Делта Холдинг, со цел да се обезбеди супериорно онлајн шопинг искуство за корисниците од целиот регион. Како што беше најавено, Аnanas.rs, лидерот во областа на е-трговија на […]

Ways2Help Хакатон – Технологија во функција на хуманост

Ways2Help во соработка со Women in tech Macedonia го организираат првиот хакатон за дигитализација на донаторското искуство. Ways2Help Хакатон – Технологија во функција на хуманост e 48 часовен настан кој ќе се одржи од 1 до 3 декември 2023 година во Startup Club Coworking во Скопје.   Ways2Help Хакатон – Технологија во функција на хуманост е […]

Петта конференција Cro Commerce | 29.09.2023, Загреб

Дали вештачката интелигенција ќе нè замени? Дознајте на петтата конференција CRO Commerce Оваа година беше одбележана со доаѓањето на вештачката интелигенција. Асоцијацијата eCommerce Croatia, која собира над 500 хрватски трговци кои продаваат онлајн, и која наскоро ќе ја организира петтата конференција CRO Commerce (powered by Paket24), најдобро знае кои промени се веќе направени и што […]

Email маркетинг ROI во просек е 36:1

Email маркетинг нуди највисок и најизмерлив ROI (Return Of Investment – поврат на инвестицијата) од сите видови маркетинг.  Повикувајќи се на статистиката за email маркетинг и разбирањето кои трендови функционираат, а потоа нивното имплементирање во вашата сопствена стратегија за email маркетинг е најдобриот начин да го зголемите вашиот email маркетинг ROI.  Но, пред да зборуваме […]

Што е mCommerce и кои се бенефитите?

Можноста за пристап до светот на купување преку вашите прсти ја редефинира е-трговијата и таа не се забавува наскоро. Со мобилниот интернет сообраќај кој сочинува близу 60% од вкупниот онлајн сообраќај и 4,67 милијарди корисници на мобилен интернет ширум светот, mCommerce сега е клучен двигател на приходите за е-трговците. Подолу ги разгледуваме придобивките што може […]

Говорници од три континтенти на SERP Conf. 2023

SERP Conf. 2023 година – водечката конференција за SEO во Источна Европа, ќе се одржи на 12 октомври во Софија. Настанот ќе собере над 500 учесници од Источна Европа, претставувајќи го целиот регионален екосистем за е-трговија. Овогодинешната тема е: „Практики за оптимизација без ограничувања“ и нејзиниот фокус ќе биде на претстојните промени во алгоритмите на […]

Save Now Buy Later станува нов тренд

Заштеди Сега, Купувај Подоцна (Save Now, Buy Later) е нов тренд на купување што вклучува одложување пари за идни купувања.  Деловниот модел Save Now Buy Later (SNBL) е најновата „лудост“ за финтех, следејќи ги апликациите Buy Now Pay Later (BNPL) кои доминираа во последните неколку години. За разлика од BNPL апликациите, Save Now Buy Later […]

Совети за подобрена eCommerce безбедност

Ако поседувате е-продавница или работите во просторот за дигитална трговија, веројатно сте свесни за можни безбедносни закани. Од клучно значење е да се исполнат овие закани со цел да се заштити вашиот бизнис и клиентите. Што е безбедност во е-трговија? Безбедноста на е-трговија е збир на чекори што гарантираат дека компаниите работат безбедно. Тоа е […]

Отворена работна позиција во АЕТМ: Project Manager

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ) е првата и единствена Асоцијација чија мисија е да креира поволна околина за забрзан раст на е-трговијата во земјава. Повеќе од пет години АЕТМ го претставува гласот на е-трговијата како етабилирана Асоцијација која брои над 120 членки. Нашите членови доаѓаат од целиот екосистем на е-трговија: е-трговци, финансиски институции, компании […]

еCommerce трендови и дизајни на пакувањето за испорака

Се сеќаваш на возбудата што ја почувствува кога некој ти подари голем, завиткан подарок на твојот роденден? Кога купуваш производ преку Интернет, ја чекаш испораката со истата возбуда. Иако знаеш што е тоа, сепак возбудата постои. Како дете на роденден, се зголемува исчекувањето и едвај чекаш возачот да ја стави кутијата во твои раце. Ако […]

AI оптимизација на цени е одлична стратегија во е-трговијата

Пазарот за решенија засновани на вештачка интелигенција во трговијата се очекува да достигне 24,1 милијарди долари до 2028 година. Зошто таков раст? Па… Вештачката интелигенција им помага на е-трговците да анализираат Big Data, што значи дека можат да водат подобри маркетинг кампањи, да ја подобрат логистиката и, се разбира, да ги оптимизираат цените. И со […]

АI персонализацијата е придобивка за е-продавниците

Во последниве месеци, вештачката интелигенција (AI) стана вирална тема благодарение на објавувањето на производите на компанијата OpenAI како ChatGPT. AI е присутна во различни области од нашиот живот, а нејзината улога расте секоја година. Ова ја вклучува и индустријата за е-трговија. Од персонализирани препораки за производи до чат-ботови, идеите за користење на вештачката интелигенција во […]