+389 78 58 44 48
info@ecommerce.mk

Бојана Ѓорѓиева

Поштите на Србија и Северна Македонија потпишаа Протокол за деловна соработка во рамките на „Отворен Балкан”

Директорите на Поштите на Србија и Северна Македонија, Зоран Ѓорѓевиќ и Јани Макрадули во Белград потпишаа Протокол за деловна соработка, во рамки на иницијативата „Отворен Балкан”. Документот е потпишан три дена по Економскиот форум за регионална соработка во Скопје, како дел од иницијативата „Отворен Балкан” и е првиот чекор кон…...

Повеќе

10 факти за алгоритмите на Instagram што треба да ги знаете

Постојат повеќе алгоритми на Instagram кои работат низ целата апликација Постојат повеќе алгоритми на Instagram кои работат низ целата апликација Алгоритамот за почетната страна го одредува рангирањето на постовите засновано врз четири клучни фактори Алгоритмот за почетната страна исто така ја разгледува веројатноста за пет „важни“ интеракции Додавањето на некој…...

Повеќе

Се одржа #1 Afterwork сесија, 2021: “Да зборуваме за ГДПР во е-трговијата”

За подобро разбирање на новата регулатива за заштита на лични податоци – ГДПР (GDPR – General Data Protection Regulation), обезбедување на навремена стручна подготовка и подигање на квалитетот на примена на Законот за заштитата на личните податоци од страна на е-трговците, АЕТМ ја организираше #1 eCommerce Afterwork сесија во 2021…...

Повеќе

Над 500 милиони е-купувачи во Европа во 2021 година

Е-трговијата во Европа треба да одбележи голема пресвртница во 2021 година, бидејќи бројот на е-купувачи веројатно ќе надмине 500 милиони. Стапката на пенетрација на е-трговијата исто така се предвидува да достигне скоро 60%. Е-трговијата во Европа станува сè попопуларна низ целиот континент и остатокот од светот. Податоците презентирани од TradingPlatforms…...

Повеќе

Корисничко искуство унапредено со вештачка интелигенција – како да останете конкурентни во е-трговијата?

Трошењето онлајн се зголемува и се очекува да достигне до 1 трилион американски долари до 2022 година. На малопродажниците им требаат повеќе начини да останат конкурентни во е-трговијата и да ги искористат своите инвестиции во нивната онлајн инфраструктура. Тука влегуваат во игра чет-ботови и други решенија за дигитален “ангажман”, вклучени…...

Повеќе

67% од Европејците сакаат да добијат инспирација кога купуваат онлајн

Мнозинството потрошувачи во Европа сакаат да бидат инспирирани кога пребаруваат на е-продавници. Но, според многу купувачи, многу онлајн продавници не се толку инспиративни. И тој недостаток на инспирација е бариера за нивното користење. Всушност, само 29% од потрошувачите во Европа велат дека се инспирирани од онлајн продавниците. И тоа не…...

Повеќе

АЕТМ и ДПИ ќе соработуваат за заеднички придонес во борбата со сивата економија во е-трговијата

Со цел намалување на сивата економија во е-трговијата и зајакнување на меѓусебната соработка на Асоцијацијата за е-трговија и Државниот пазарен инспекторат, претседателката на АЕТМ, Др. Нина Ангеловска и в.д. директорката на ДПИ, Анета Симеска Димоска потпишаа меморандум за соработка. Во меморандумот се наведува дека АЕТМ и ДПИ ќе разменуваат информации…...

Повеќе

Се одржа вториот регионален eTrade for Women Masterclass за жени од Балканот

Изминатата недела се одржа вториот дводневен регионален Мастерклас за жени во е-трговија од Балканот, под насловот: „Поддршка на жените претприемачи за време на нивното дигитално патување“, во виртуелен формат. На Мастеркласот присуствуваа повеќе од 90 жени – дигитални претприемачи од Северна Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска…...

Повеќе

Како да креирате стратегија за објавување содржина на LinkedIn

Солидна стратегија за објавување содржина на LinkedIn може да ви помогне да се поврзете со потенцијални кандидати за вработување, инвеститори и лидери во вашата индустрија. Можностите се неограничени; клучот за успехот лежи во добро развиена стратегија за објавување на содржина! Later.com споделуваат како да креирате ефективна стратегија за содржина на…...

Повеќе

Амазон ги “релаксира” плановите за враќање на работа на вработените

  Клучни поенти: Амазон им дава на своите вработени поголема флексибилност да работат надвор од своите канцеларии, соопшти компанијата во четвртокот, во значителен пресврт од претходните упатства за враќање на работа. Во интерен извештај испратен до вработените, Амазон рече дека очекува вработените да работат во канцеларија три дена во неделата,…...

Повеќе