fbpx
+389 78 58 44 48
info@ecommerce.mk

Бојана Ѓорѓиева

PayPal ќе дозволи употреба на криптовалути

PayPal објави дека ќе им овозможи на клиентите да купуваат, продаваат и држат Bitcoin и други крипто монети користејќи ги неговите паричници на Интернет. Почнувајќи од почетокот на 2021 година, клиентите исто така ќе можат да ги користат овие виртуелни монети за да купуваат кај 26 милиони поврзани трговци. Со…...

Повеќе

Amazon One, начин да платите со вашата дланка кога влегувате во продавници

Амазон штотуку издаде уред што ќе овозможи бесконтактно плаќање во продавниците за малопродажба, поставувајќи ја дланката над скенер. Amazon One треба да се постави со вметнување картичка при првата употреба на корисникот, но после тоа, уредот е целосно бесконтактен. Додека уредот има голем потенцијал, постојат стравувања околу воведување на уредот…...

Повеќе

[Интервју] Јасмина Апостолоска, ИутеКредит: Пандемијата покажа дека граѓаните се подготвени да уживаат во придобивките од дигитализацијата

Ја започнуваме работната недела заедно со Јасмина Апостолоска од ИутеКредит со која разговаравме за работниот процес на Иуте за време на пандемијата, достапните дигитални услуги и решенија кои компанијата ги нуди, вклучувајќи го и нивното ново иновативно решение кое овозможува плаќање на рати при онлајн купување. АЕТМ: За оние кои…...

Повеќе

Купувач во Велика Британија троши 11% повеќе онлајн

Во денешно време, просечен купувач во Обединетото Кралство троши 83 фунти (околу 91,5 евра) месечно на Интернет. Минатата година оваа бројка изнесувала 75 фунти (82,7 евра). Глобалната пандемија дефинитивно придонесе за ова зголемување од 11% на годишно ниво. Но, не само променетите навики за купување доведоа до овој раст, туку…...

Повеќе

62% од купувачите кои имаат проблем при checkout ги напуштаат своите кошнички

Според истражувањето на goMoxie, 40% од потрошувачите имаат потешкотии со извршување на едноставни процеси на веб-страниците за е-трговија. Повеќе од половина потрошувачи (62%) кои имаат проблем да ја остварат својата трансакција преку Интернет ја напуштаат својата количка, покажа истражувањето. Истражувањето покажа дека потрошувачите на Gen Z биле дел од најголемиот…...

Повеќе

Се одржа #3 Learn-a-thon: “Customer Relationship Management”

Во време на зголемена транзицијата од традиционално кој дигитално купување, грижата и вниманието кое се посветува на купувачите е од огромно значење. Со таа цел, заедно со М6 едукативниот центар, го организиравме третиот од петтте Learn-a-thon тренинзи на тема “Customer Relationship Management” во рамки на иницијативата Ecommerce4ALL која се реализира…...

Повеќе

5 работи што треба да ги знаете пред да започнете свој бизнис со е-трговија

Глобалната здравствена криза го забрза растот од физички продавници во е-трговија за пет години, според IBM. Само во 2020 година, е-трговијата се очекува да порасне за скоро 20%. Иако идејата за започнување бизнис со е-трговија е возбудлива, има многу аспекти кои треба да се разгледаат. Следејќи ги овие пет совети,…...

Повеќе

Биди дел од #3 Learn-a-thon: “Customer Relationship Management”!

Зголемете го корисничкото задоволство и долготрајната лојалност кон вашата е-продавница! Tретиот од петте Learn-a-thons “Customer Relationship Management”  ќе се одржи на 13.10 и 14.10 со почеток од 09:00 до 13:00 часот (и двата денови).  Обуката има за цел да ги подобри познавањата на учесниците од областа на „грижа со корисници”…...

Повеќе

Замор од носење одлуки – како Барак Обама, Ричард Бренсон и Марк Закерберг се справуваат со овој проблем?

Во својата најпродавана книга Willpower, психологот Рој Баумистер посочува дека една од најголемите закани за нашата самоконтрола и целите е заморот во одлуката. Со длабоко ограничени временски резерви и барања за брзо донесување важни одлуки, претприемачите и политичарите се соочуваат со притисок да бидат „вклучени“ цело време, секој пат, иако…...

Повеќе

[Интервју] Бобан Трпевски, Фалкон Логистик: Брзото адаптирање кон е-пазарењето не прави чекор поблиску до светските современи трендови

Со Бобан Трпевски од Фалкон Логистик разговараме за важноста на навремената достава, квалитетното и прецизно следење на пратките, фокусот на поедноставените постапки за олеснето нарачување и воведување на безготовинскo плаќање во курирскиот процес како и во живо, така и онлајн. АЕТМ: Имајќи во предвид дека одбирањето на соодветен логистички сервис…...

Повеќе