+389 78 58 44 48
info@ecommerce.mk

Бојана Ѓорѓиева

Амазон го лансираше Prime членството во Турција

Амазон го лансира Prime во Турција, нудејќи бесплатна и брза испорака на илјадници производи во многу категории од електроника до играчки, книги, убавина, лична нега и многу други. Почнувајќи од 15.09.2020, клиентите во Турција можат да го користат Amazon Prime, програмата за членство на Amazon, во која уживаат повеќе од…...

Повеќе

[Интервју] Милица Весовиќ Денковска, Филип Морис Скопје: Пандемијата придонесе за промена на навиките и отвореност за нарачки онлајн

Разговараме со Милица Весовиќ Денковска од Филип Морис Скопје за новолансираниот производ IQOS, е-трговијата како клучен аспект од нивната стратегија особено во екот на пандемијата и позитивното искуство на нивните купувачи од нивната онлајн продавница. АЕТМ: Иновативниот IQOS уред кој направи револуција во тутунската индустрија беше лансиран на нашиот пазар…...

Повеќе

Амазон вработува уште 100.000 работници поради интензивно користење на е-трговијата на глобално ниво

Амазон соопшти дека регрутира уште 100.000 работници – четвртa серија на вработување во САД оваа година – со цел да биде чекор вo чекор со побарувачката за е-трговија која навистина се зголеми за време на пандемијата. Најголемиот светски продавач изјави дека позициите се за целосно и скратено работно време во…...

Повеќе

Fossil зборува за нивниот троцифрен раст на е-трговијата

За својата заработка Fossil наведе дека нивната веб страна која е оптимизирана и за посети од мобилен телефон и ажурираниот процес за checkout им помагаат во одржувањето на нивниот раст. Брендот исто така напомена дека продажбата преку каналите за е-трговија како Amazon, Tmall, JD.com и други доживеала раст од 21%…...

Повеќе

5 клучни начини за зголемување на профитабилноста на бизнисите

Градењето на нов, одржлив бизнис модел е дефинирачки фактор што го одделува успехот од неуспехот. Се подразбира дека 2020 е многу специфична година за бизнисите од секоја индустрија и сектор. Но, и покрај сите нарушувања и пречки, некои бизниси успеаа да ја одржат или дури и да ја зголемат својата…...

Повеќе

3 тајни за дропшипинг кои почетниците треба да ги знаат

Се размислувате да започнете со dropshipping. Слушнавте дека е одличен начин за заработка и сте заинтересирани да го испробате овој бизнис модел. Дропшипинг е метод на продавање на производи онлајн кога е-трговецот физички не чува залихи од производите што ги продава и не ги испорачува директно од својата локација, туку…...

Повеќе

Иднината на е-трговијата е испорака во истиот ден: Дали сте подготвени?

Уште во февруари, ако ги прашавте повеќето трговци кои управуваат со физички продавници дали сметаат дека испорака на нарачките на истиот ден е неопходна за нивниот бизнис, веројатно ќе кажеа не. Каква разлика прават шест месеци. Сега, кога влегуваме во есента 2020 година и се осврнуваме на минатите неколку месеци,…...

Повеќе

Во првата половина од 2020 година отворени 54 повеќе е-продавници од цела 2019 година

Народната банка ги објави статистичките податоци за безготовински платежни трансакции на виртуелните места на продажба заклучно до 30.06.2020 година.  Согласно податоците за бројот на реализирани трансакции во текот првите шест месеци од 2020 година, објавени на веб страната на НБРСМ бројот и вредноста на реализирани онлајн нарачки и купувања во…...

Повеќе

5 начини да му помогнете на вашиот бизнис во време на криза

11 март 2020 година е ден наменет за историските книги: „СЗО ја прогласува појавата на коронавирус за пандемија“. На тој ден, сите започнаа да бараат начини за тоа како нештата треба да функционираат за време на пандемија. Набргу дојде и денот кога пазарите се срушија на 16 март, претворајќи ја…...

Повеќе

Facebook воведува нов tab за шопинг – исто како и Instagram

Facebook воведува нов tab во својата апликација Facebook Shop. Компанијата воведе сличен tab на Instagram во јули откако ги објави Facebook Shops во мај – опција за претворање страници во продавници. Идејата на компанијата за социјални медиуми е да понуди онлајн пазар за креатори и бутици со цел да обезбеди…...

Повеќе