[ИНТЕРВЈУ] Марко од Ramstore: Промената е неопходна за да се држи чекор со конкуренцијата, да се постигне висок квалитет на услугата и да се исполнат очекувањата на потрошувачите

Во интервју со Марко Василески, IT менаџер во компанијата Ramstore – еден од водечките брендови за малопродажба кој е основан во 2005 година и успешно ги комбинира традицијата и иновациите за да обезбеди висока услуга на купувачите низ Македонија. Со 27 маркети во 8 градови, Трговскиот центар Ramstore Mall и онлајн продавницата ramstoredodoma.com.mk, компанијата се […]

[ИНТЕРВЈУ] Кристина од kupigorska.mk: Со помош на е-трговијата ја спојуваме традицијата и иновацијата за промовирање на здрав живот

Разговараме со Кристина Арсовска, маркетинг директор на компанијата Горска, реномиран бренд на македонскиот пазар познат по својата две-децениска традиција како успешно го балансира своето богато наследство со променливите барања во дигиталната ера преку нивната онлајн продавница kupigorska.mk. Кристина открива дека стратешкиот фокус на компанијата е насочен кон технолошки развој и иновации, со цел задоволување на […]

[ИНТЕРВЈУ] Ели Илијоска, Камелеон Солушнс: Како до подобрување на продажниот потенцијал со Salesforce?

Имавме чест да разговараме со Ели Илијоска, Salesforce консултант во Камелеон Солушнс за нивните цели, визија, мисија, насоки за развој и регионите кои ги покриваат. Ели ни кажа дека нивната најголема експертиза во импелементација на Salesforce CRM решението е во финансиската индустрија, i-gaming, малопродажба и градежништво кај клиенти во Европа, Блискиот Исток, Африка, САД и […]

[ИНТЕРВЈУ] Весна од НЛБ Банка Скопје, Златен партнер на 6-тата регионална конференција за е-трговија

Весна Китанова, Директор на Сектор за платни системи во НЛБ Банка Скопје во интервјуто непосредно пред 6-тата регионална конференција за е-трговија сподели дека „Дигитализацијата подразбира и своевидно нов персонализиран пристап кон клиентите, нови начини на маркетинг, продажба и едукација реализирани преку дигиталниот свет.“ Со Весна разговаравме за развојот на дигиталната технологија, инвестирањето на дигиталните алатки […]

[ИНТЕРВЈУ] Ива од Fashion Group, Сребрен партнер на 6-та конференција за е-трговија

Од основањето до станувањето на една од најпопуларните онлајн продавници во Македонија, во ова интервју минуваме низ успешното патување на модната компанија од 2017 па се’ до денес. За нивното користење на вештачката интелигенција, за тоа колку е важна довербата од страна на купувачите при градењето на една онлајн продавница, следењето на процесот на онлајн […]

[ИНТЕРВЈУ] Драган од Paket.mk: Инвестицијата на Eleven Ventures ќе ни помогне да го направиме Paket како што сме го замислувале

Во 2018 на Paket.mk беше направена првата нарачка на производ и многу набрзо се позициониравте како еден од лидерите во онлајн трговијата во Македонија, поради посветеноста на користењето на современа технологија и имплементација на нови бизнис модели, а тоа ви донесе раст од 400%, особено за и по Ковид периодот.  5 години подоцна имате нешто […]

[ИНТЕРВЈУ] Владимир Ѓорѓевиќ, VISA – Дигиталната трговија нуди можност да го искористите вашиот целосен потенцијал

Чест ни e што имавме прилика да разговараме со Владимир Ѓорѓевиќ, генералниот менаџер на компанијата VISA за Југоисточна Европа, за тоа што VISA прави во поглед на заштитата на своите корисници и безбедните платежни решенија. Но разговаравме и за развојниот потенцијал на македонскиот пазар, имплементацијата на Google Pay, нивната B2B соработка, и секако, за нашиот […]

[ИНТЕРВЈУ] Верица Серафимов, УНИБанка – Нашите клиенти ги уживаат погодностите од дигиталните плаќања кои овозможуваат брзина, сигурност, заштеда на време и помали провизии

Непосредно пред официјалното доделување на наградите за најдобрите е-трговци за 2022, разговараме со Верица Серафимов, Раководител на сектор за дигитално банкарство и депозити за корпоративни клиенти во УНИБанка. Верица ни сподели одлични бројки кои го покажуваат растот на е-трговијата и бројки за онлајн користењето на платежни картички преку кои се согледува прогресот кој е-трговијата го […]

[ИНТЕРВЈУ] Киро Чадиковски, Комерцијална банка: Комерцијална банка докажа дека е пионер во воведувањето напредни и клучни дигитални решенија

Оваа година, препознавањето на успехот на најдобрите во е-трговијата со задоволство го правиме заедно со Комерцијална банка АД Скопје која е долгогодишен партнер на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и воедно златен партнер на иницијативата E-commerce Awards 2022. За посветеноста на Комерцијална банка на иновативните решенија и развојот на е-трговијата во земјава, за начините за […]

[ИНТЕРВЈУ] Андреј и Леон од FitGuru – Функционираме комплетно онлајн затоа што овој бизнис модел е оперативно полесен и подостапен за корисниците

Разговаравме со Андреј и Леон – основачите на FitGuru за почетоците, идејата, филозофијата, функционирањето и понудата на онлајн платформата за здрава храна, но разговаравме и за е-трговијата и нивното членство во АЕТМ. Во функционирањето на FitGuru се вклучени и нутриционисти, фитнес инструктори и спортисти за да се направи идеално мени според потребите на нивните корисници, […]

[ИНТЕРВЈУ] Спасовски: МВР ќе продолжи да работи по пријави од страна на оштетeни граѓани за онлајн купување од социјалните медиуми

Во интервјуто со Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски најпрво разговаравме за неодамна поднесената кривична пријава против лице кое сторило кривично дело “измамување на купувачи преку продажба на производи преку Facebook”, но и за подготвеноста на институциите и кои се можностите за санкционирање на нелегалните продавачи преку социјалните медиуми. Практиката за незаконско продавање преку социјални […]

[ИНТЕРВЈУ] Милкица Ѓеринска, Пивара Скопје: За да се одговори на новите пазарни трендови, неопходно е сите во екосистемот на е-трговијата да се адаптираат на променетите навики и потреби на потрошувачите

Е-трговијата е најбрзорастечки канал за продажба со најголем потенцијал за натамошен раст Наша примарна задача е да учиме од тоа што ни го кажува пазарот и потрошувачите, да ја адаптираме нашата стратегија и да најдеме нови иновативни начини како на најдобар и најбрз начин да им го предложиме и да го исполниме токму тоа што […]

[Интервју] Елена Панова, A1: Особено ме радува што конференцијата добива регионален карактер и е одлична можност да се сретнеме и со претставници од регионот со цел да размениме знаења и искуства

АЕТМ: На 11 ноември се одржува 5-тата годишна конференција за е-трговија под мотото “E-COMMERCE: ACCELERATE!” која оваа година има и регионален карактер. Кои се вашите очекувања од конференцијата и што сметате дека е неопходно да се реализира кога е во прашање е-трговијата за да дојде до нејзино забрзување на локално и на регионално ниво? Елена […]

[ИНТЕРВЈУ] Филомена Пљаковска Аспровска, CaSys – Важно е да изградиме единствен e-commerce пазар на Балканот

Чест ни е што во ова интервју разговараме со Филомена Пљаковска Аспровска, Извршен директор и Претседател на Управен одбор во CaSys International. Во интервјуто Филомена ни кажа за важноста на градењето на единствен e-commerce пазар на Балканот – пазар без финансиски, логистички и законски ограничувања. Разговаравме и за нејзините очекувања од овогодинешната петта јубилејна конференција […]

[ИНТЕРВЈУ] Вартан Сурмејан, GIZ – Програмата на конференцијата изобилува со мотивација и инспирација за е-бизнисите

Во ова интервју разговараме со Вартан Сурмејан, советник за е-трговија во Отворен регионален фонд на Југоисточна Европа –  Надворешна трговија (ОРФ ФТ). Го прашавме за неговите очекувања од овогодинешната конференција, на што ни одговори дека конференцијата е одлична прилика претставниците на приватниот и јавниот сектор да разговараат за можностите за раст на e-трговијата кои произлегуваат […]

[ИНТЕРВЈУ] Бобан Милосавлески, Vendor.com.mk – Очекувам успешна конференција, како сите претходни до сега

Разговаравме со Бобан Милосавлески, основач и CEO на Vendor.com.mk за идејата на Vendor, решенијата кои ги нуди, соработката со банки, членството во АЕТМ и нивната поддршка на развојот на домашната е-трговија. Vendor.com.mk оваа година е Златен партнер на петтата јубилејна, регионална конференција за е-трговија “E-commerce:Accelerate!” и е една од компаниите со кои заеднички ќе го […]

[Интервју] Елена Вришку, Винарија Стоби: Storytelling-от ми беше омилената „алатка“ од предавањата и е навистина моќен начин со кој се дава живот на еден бренд!

Како претставник од агро-секторот и учесник на едукативната програма „Дигитални вештини за раст“ во организација на АЕТМ и Increasing Market Employability – IME, зборуваме со Елена Вришку, маркетинг менаџер во Винарија Стоби за како дигиталнии алатки може да асистираат за онлајн пласирање на производи кои се веќе добро познати на пазарот и како стекнатото знаење […]

[ИНТЕРВЈУ] Ајлин Шеали, Pazar3.mk – Потребата од безбедна достава беше поттик за лансирање на Карго Достава

Разговаравме со Ајлин Шеали, оперативен менаџер во pazar3.mk за нивната најнова услуга Карго Достава. Ајлин ни раскажа за тоа што значи Карго Достава, како преку неа се подобрува начинот на продавање и купување онлајн, кои се бенефитите од неа и ни даде детали за функционирањето на услугата. Карго Достава е одличен новитет на македонскиот пазар […]

[Интервју] Маја Таневска, ddstore.mk: Трендовите во дигиталниот маркетинг и е-трговијата се движат вртоглаво брзо, треба да се држи чекор со се!

АЕТМ: DD Store е компанија чија главна дејност е продажба на IT опрема и услуги. Имате повеќе од 16 годишно искуство во IT индустријата, и веруваме дека природен чекор во развојот на вашата компанија било и отворањето на е-продавницата и започнување со онлајн продажба на вашите производи. Од кога постои е-продавницата на DDStore и какво […]

[ИНТЕРВЈУ] Афет Муслији, bus2go.mk: Информациите и теоретските знаења се лесно достапни во денешно време, но вредноста е во специфичните примери и успешните и неуспешните приказни од искуството на предавачите

АЕТМ: Bus2go.mk е македонска веб платформа која овозможува онлајн купување на билети, како и онлајн валидирање на повратен билет за меѓуградски патувања со автобус во нашата земја. Според вашето досегашно искуство, дали сметате дека граѓаните се свесни за бенефитите кои можат да ги добијат од услугата која ја нудите и дека истата би им го […]

[ИНТЕРВЈУ] Кико и Борче од bratot.com – Е-трговијата е иднината која треба да ја прифатиме што побрзо

Имавме прилика да разговараме со една модерна, урбана, скопска приказна позната како Bratot Apparel. Оваа приказна е составена од двајца пријатели, Борче и Кико, кои преку реализација на идеите, замислите и визијата и преку упорноста и креативноста го создадоа bratot.com. Всушност, bratot.com е онлајн streetwear shop на кој се достапни производи со посебна драж која […]