5 бесплатни вебинари од Meta за март 2024

Подготвени за нови знаења во новиот месец кои ќе ви помогнат за унапредување на вашиот бизнис? Тимот на Meta нуди навистина интересни, бесплатни 5 вебинари кои веруваме дека ќе бидат навистина интересни за вашите e-commerce бизниси. Подолу е листа со детално опишаните вебинари – можете да ги изберете токму оние кои одговараат на вашите интереси […]

Recommerce пазарот е вреден 94 милијарди евра

Во 2022/23 година, европскиот пазар за повторна трговија бил проценет на 94 милијарди евра. Пазарниот удел, во споредба со вкупниот европски пазар за е-трговија, сега е 12,3%. Се очекува тој да се зголеми на 14% во следните три години. Ретрговијата (или повторната е-трговија) е релативно нов поим кој вклучува препродажба на производи, поправка, реновирање, препроизводство, […]

Величковски од Народната банка: Новата правна рамка во платните системи − можност за побрза интеграција во Единствената европска платежна област

Новата правна рамка за платните системи и платежните услуги, поради високата усогласеност со правото на Европската Унија, носи можности за забрзана интеграција на земјата во Единствената европска платежна област (СЕПА) и поврзување со платежната инфраструктура во ЕУ за побрзи и поевтини плаќања во евра за граѓаните и компаниите. Исто така, правната рамка има за цел […]

Oбјавeн првиот Регистар на регистрирани и верификувани е-трговци во Македонија

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ лансираше нова веб-платформа на која јавно е достапна унапредена верзија од бесплатниот Регистар на сите регистрирани е-трговци во нашата земја, кои имаат правно активен статус и кои нудат е-плаќање за своите производи или услуги, преку една од петте банки во нашата земја кои овозможуваат имплементација на виртуелен ПОС терминал. Освен бесплатниот Регистар […]

[ИНТЕРВЈУ] Ива од Fashion Group, Сребрен партнер на 6-та конференција за е-трговија

Од основањето до станувањето на една од најпопуларните онлајн продавници во Македонија, во ова интервју минуваме низ успешното патување на модната компанија од 2017 па се’ до денес. За нивното користење на вештачката интелигенција, за тоа колку е важна довербата од страна на купувачите при градењето на една онлајн продавница, следењето на процесот на онлајн […]

“Inn Festival – Connect with Albania” – настан фокусиран на е-трговијата, иновациите и технологиите

На 8, 9 и 10 септември во Олимпија парк во Тирана, нашите партнери и соработници – Албанската асоцијација за е-трговија го организираат настанот „Inn Festival – Connect with Albania“. Овој настан е фокусиран најмногу на е-трговијата, иновациите и технологиите и нуди многу можности за запознавање на пазарот во Албанија, промоција на вашата компанија и остварување на контакти […]

Како да креираш 30-дневен план за социјални медиуми

Без разлика дали штотуку сте започнале со менаџирање на социјални медиуми или сте некој што долго време го работи ова и менаџира повеќе профили одеднаш, креирањето план за социјални медиуми е одличен начин да си ја олесните вашата работа, да останете организирани и да добиете подобри резултати. И иако креирањето на ваков план изгледа какомногу […]

Водич за ChatGPT за сите што менаџираат социјални медиуми

Работете заедно со вештачката интелигенција, не против🤖 Со порастот на ChatGPT и другите алатки за вештачка интелигенција, некои се прашуваат дали маркетерите на социјалните медиуми ќе бидат заменети. Но, се повеќе се поистоветува дека тоа нема да се случи бидејќи ефективната, креативна и оригинална содржина бара human touch 🙂 Сепак, алатките за вештачка интелигенција можат […]

Текстуални објави – нова опција на TikTok

Изминатиов период е навистина eventful во Big Tech: Instagram ја објави апликацијата Threads, Twitter се ребрендираше во X, а TikTok го објави својот новитет: текстуални објави. Сега кога еден корисник на TikTok ќе тргне да направи некаква објава, ќе може да избере дали сака да сподели фотографии, видео или текст. Текстуалните објави имаат ограничување од […]

Во ноември ќе се одржи 6. годишна регионална конференција за е-трговија

Под мотото „Redefining E–commerce: A(I) New Era!” на 14 ноември во Националната опера и балет во Скопје ќе се одржи шестата годишна конференција за е-трговија, која од лани има регионален карактер и која ја организира АЕТМ. Конференцијата годинава ќе се одржи во своето најголемо регионално издание, со целосно нов концепт и нова локација, насочувајќи го […]

13 бесплатни алатки за социјални медиуми

Без разлика дали сте бренд или некој што креира содржина на социјалните медиуми – управувањето со нив не е едноставна работа. Од закажување на објави однапред до следење на податоците кои произлегуват од објавите, дури и на најискусните им требаат алатки кои ќе им ја поедностават работата. За среќа, има многу бесплатни алатки и апликации […]

Сѐ што треба да знаеш за Threads, новата социјална мрежа на Instagram

Instagram на 05.07. лансираше нова апликација базирана на текст која се вика Threads, која има многу сличности со апликацијата Twitter. Што е Instagram Threads? Според App Store на Apple, „Threads е место каде што заедниците се собираат за да разговараат за сè – од темите за кои сте заинтересирани денес до она што ќе биде […]

Од каде и колку се купува онлајн со странски платежни картички од македонските е-трговци?

АЕТМ ги анализираше објавените податоци од Народната Банка на Република Северна Македонија, според кои, странските иматели на платежни картички за купување производи и услуги од македонски е-трговци во 2022 година потрошиле 21.76 милиони евра, што во однос на претходната година претставува пораст од скоро 33%. Остварената вредност странските онлајн купувачи ја направиле во 618,932 трансакции […]

Како да инсталирате Google Pay

Од неодамна, услугата Google Pay е достапна за сите корисници на картички Visa издадени од NLB Банка во Северна Македонија. Google Pay е брз и лесен начин на плаќање, без разлика дали плаќате во продавница или онлајн. За да ја активирате услугата Google Pay потребно е да: го отворите Google Play Store на вашиот телефон […]

8 social media трендови што треба да ги знаете во 2023

Нешто на кое што можеме да сметаме е дека социјалните медиуми постојано се менуваат. Минатата година, автентичноста беше на највисоко (hello, BeReal) и релатибилноста стана поважна од кога било (goodbye, overuse of filters). Во 2023 година, овие теми напредуваат со голема промена кон содржина која е community-led. Затоа, за да можете да keep up with […]

Дали фотографиите прават comeback на Instagram?

Ready, set, shoot 📸 Ако во последно време забележувате повеќе фотографии на вашиот Instagram Feed, не сте единствени. Следејќи ги приоритетите на Instagram за 2023 година, забележавме зголемување на појавата на фотографии. Технички гледано, фотографиите никогаш не заминаа од оваа платформа, но беше воочливо дека Reels и “suggested” содржината беа приоритизирани. По кампањата „Make Instagram […]

Еcommerce4all.eu – бесплатна едукативна платформа за развој на прекуграничната е-трговија во ЦЕФТА

Неодамна беше комплетирана – ecommerce4all.eu – првата регионална платформа за е-трговија која претставува информативен центар е-трговија во ЦЕФТА регионот. Платформата се развиваше од страна на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ, како главен имплементатор на платформата, во соработка со останатите асоцијации за е-трговија во регионот. Целта на оваа веб платформа, која е бесплатна за […]

Прекуграничната е-трговија во Европа во 2022 вредела 179 милијарди евра

Прекуграничната е-трговија во Европа вредела 179,4 милијарди евра во 2022 година. Ова е раст од 4,8% во споредба со претходната година. Европските онлајн продавници оствариле рекордно висок промет од 105,5 милијарди евра со прекугранично продавање, што е зголемување од 5,5% во споредба со 2021 година. Во 2021 година, прекуграничната е-трговија во Европа вредела 171,2 милијарди […]

Во 2022 година кон домашните е-трговци се слеале 394 милиони евра

Согласно најновите објавени податоци за безготовински платежни трансакции на виртуелните места на продажба во 2022 година на Народната Банка на Република Северна Македонија, вредноста на вкупните трансакции направени кон интернет продавниците од Македонци дома и во странство, како и од иматели на странски картички изнесува 33,836.8 милиони денари или 550.2 милиони евра, односно бележи пораст […]

Се одржа Годишното Собрание на АЕТМ

На 03.04. го одржавме нашето Годишно Собрание, во присуство на членовите, поддржувачите, партнерите и соработниците на АЕТМ. Претседателката на АЕТМ, Д-р Нина Ангеловска го отвори собранието и им посака добредојде на присутните, а поздравни обраќања имаа Министерот за финансии, Д-р Фатмир Бесими, и Директорката на Агенцијата за пошти Г-ѓа Билјана Аврамовска Ѓоревска. Во својот поздравен […]

„ПИЈАЛАЦИТЕ НЕМААТ ПРЕДРАСУДИ“ – Пивара Скопје и ГЕА наздравија за свет без стереотипи и дискриминација

Како компанија која е лидер на пазарот повеќе од 100 години, партнерот на Алијансата за родова еднаквост, Пивара Скопје, има голема улога и одговорност кон општеството и се стреми да биде пример за заедницата и да ги помести границите во секоја сфера преку позитивни практики кои се дел од работната култура, но и секојдневното функционирање. […]

5 важни прашања за вашиот бизнис кои ќе можете да ги одговорите со присуствување на Shoptalk Europe во Барселона

Бидејќи опкружувањето во продажбата во Европа се променува согласно динамичното однесување на потрошувачите, а заедно со него и изобилството на нови дигитални технологии и предизвикувачката економска позадина, ова е точниот момент кога победничките бизниси ќе гледаат подалеку од краткорочното и ќе ја забрзаат нивната дигитална трансформација. Затоа Shoptalk Europe ќе биде поважен од кога било […]