Новости од е-трговија

13 бесплатни алатки за социјални медиуми

Без разлика дали сте бренд или некој што креира содржина на социјалните медиуми – управувањето со нив не е едноставна работа.

Од закажување на објави однапред до следење на податоците кои произлегуват од објавите, дури и на најискусните им требаат алатки кои ќе им ја поедностават работата.

За среќа, има многу бесплатни алатки и апликации за управување со социјалните медиуми кои ќе ви помогнат да останете организирани – а ние споделуваме 15 од најдобрите.

Бесплатна алатка #1: Later

Оваа листа ја започнуваме со Later. Later ви овозможува да ги планирате и закажувате вашите објави на Instagram, Facebook, TikTok, LinkedIn, Pinterest и Twitter однапред, па така ќе потрошите помалку време менаџирајки ги вашите социјални медиуми, а повеќе време растејќи го вашиот бизнис и негувајќи ја вашата заедница на купувачи:

GIF illustrating how to schedule multi-profile posts with Later.

Оваа алатка е опремена со многу можности како што е визуелен планер преку кој можете да видите како ќе изгледа вашиот профил со планираните објави, in-depth анализа, и многу повеќе.

Дополнително, имаат уште една бесплатна алатка која се вика Linkin.bio (која ја користи и АЕТМ) на која можете да ги ставите сите ваши објави и кога ќе се кликне на нив, тие да водат до вашата посакувана онлајн дестинација и ова може да го прилагодите согласно боите и фонтовите на вашиот бизнис:

Later custom Linkin.bio examples: GOLDLEAF, Playfitt, Sarah Fennel

Без разлика дали водите свој бизнис или менаџирате повеќе профили на социјалните медиуми, Later ги има сите работи што ви се потребни за да си ја олесните работата. Можете да го креирате вашиот профил бесплатно на овој линк.

Бесплатна алатка #2: Mailchimp

Постојано слушате дека е-маил маркетингот е важен дел од маркетинг кампањата на секој бренд, но не знаете од каде да почнете? Сѐ што ви треба е бесплатен профил на Mailchimp, привлечен текст за subject и добра содржина што можете да ја споделите со вашите следачи.

Со Mailchimp можете да изберете што и кога да и испратите на вашата публика – тоа го прави една од најдобрите алатки која што може да привлече повеќе луѓе до вашиот нов производ, блог пост или кампања.

Бесплатна алатка #3: CapCut

CapCut е беслатна алатка со се што ви треба за едитирање на видеа. Истата е бесплатна и достапна и за употреба на смартфон, како и за на PC.

Нуди безброј филтери, позадинска музика и веќе направени, популарни темплејти кои се користат на глобално ниво и кои лесно можете да ги прилагодите за вашата содржина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CapCut (@capcutapp)

Бесплатна алатка #4: Wistia

За малку пософистициран setup за вашите видеа можете да ја користите апликацијата Wistiа.

Без разлика дали креирате видео, снимате некој туторијал или можеби одржувате вебинар, Wistia ви помага да ги организирате вашите видеа на едно место.

Free social media management tools - Wista

Дополнително, Wistia има опција која дозволува да се снимате и себе си, и вашиот екран во исто време што е навистина олеснително.

Бесплатна алатка #5: SocialBlade

Ако редовно работите со креатори, добра идеја е да можете да ги проверувате состојбите на вашите партнерства. Рекламиран како веб-сајт за статистика, Social Blade ви овозможува да имате предвид во аналитиката и трендовите за раст низ повеќе канали како што се Instagram, YouTube, TikTok и други.

Само напишете го името на профилот, изберете ја платформата од drop-down менито и имате достапни многу вредни аналитики.

Free social media management tools - Social Blade

Ова е најлесниот начин на кој можете да видите како вашите партнерства навистина перформираат.

Бесплатна алатка #6: Adobe Express

Целата Adobe програма е полна од супер алатки но Adobe Express (поранешно Spark) може да ви помогне да ја одведете вашата содржина до сосема ново ниво.

Дури и ако воопшто немате искуство со графички дизајн, можете да го искористите за да креирате одлични кратки видеа, дизајни, логоа и друго.

Free social media management tools - Adobe Express

Бесплатната верзија на оваа алатка има многу features кои можат да ви бидат корисни за вашиот бизнис.

Бесплатна алатка #7: InShot

InShot е најголемиот MVP кога станува збор за мобилни апликации за обработка на видеа.

Најдобро позната за своите customizable features, можете да употребувате различни филтери, стикери, текстови и музика, како и едноставно да ги сечете или убрзувате вашите видеа

@inshotapp.official Loving the creativity of @Cathy | Disney + Healing 🥰 in this unbelle-lievably cute blended transition 📚 #inshot #inshotedit #blend #transition #beautyandthebeast ♬ Cupid – Twin Ver. (FIFTY FIFTY) – Sped Up Version – sped up 8282

InShot е исто така супер апликација за зачувување на вашата содржина во различни димензии, за различни социјални медиуми.

Бесплатна алатка #8: Campaign URL Builder на Google

Ако често правите партнерства со брендови или креатори на социјалните медиуми, креирањето на UTM линкови за следење на прогресот со помош на Google знае да биде многу корисно. (UTM значи Urchin Tracking Module)

За ова најлесно да го направите можете да ја употребите алатката на Google наречена Campaign URL Builder.

Free social media management tools - Google URL Builder

Кога ќе го креирате вашиот UTM линк, истиот можете да го споделите со било кој од вашите маркетинг партнери и на едноставен начин да следите колку traffic тие генерираат за вас.

Бесплатна алатка #9: Unsplash

Unsplash е едно од најдобрите места каде можете да пронајдете одлични, бесплатни фотографии кои можете да ги користите за вашиот бизнис.

Free social media management tools - Unsplash

Со над 3 милиони фотографии достапни за преземање, имате голем избор за да го најдете точно она што ви треба.

Бесплатна алатка #10: VideoLeap

Реалноста е дека видео мемињата се најчестото нешто што станува viral. Погледнете го ова едноставно video meme кое има достигнато повеќе од 100.000 прегледи:

 

View this post on Instagram

Користејќи ја мобилната апликација за обработка на видеа, VideoLeap, можете да сечете, комбинирате и да ставате различни слоеви на видеа за да ја трансформирате вашата креативност во интересни мемиња:

@later.com An easy step by step tutorial to make videos with moving text (or emojis!). More tips in the comments 👉 #socialmediatips #contentcreationtips ♬ Forever – Labrinth

Опремена со многу различни опции за креирање на видеао – од филтери до едитирање на звук, VideoLeap може да ви послужи за креирање на професионални видеа кои ќе и направат level-up на вашата содржина.

Бесплатна алатка #11: Adobe Lightroom CC

Со Adobe Lightroom има безброј начини за да ги обработувате вашите фотографии, без разлика дали сами ќе изберете како ќе ги обработувате или ќе искористите постоечки опции за обработка од самата апликација.

Оваа апликација е бесплатна за употреба само на смартфони, додека PC верзијата има 7 дневен free trial.

Бесплатна алатка #12: Canva

Иако на сите ни е веќе добро позната, Canva го заслужува своето место на оваа листа бидејќи е gamechanger кој со својот едноставен drag-and-drop editor и бесплатни темплејти ви дава едноставно корисничко искуство за креирање на супер дизајни.

Free social media management tools - Canva

И тоа е тоа!

Сега кога имате бројни алатки за поедноставно управување со социјалните медиуми, вашата содржина може да биде next-level.

Експериментирајте со некои од овие алатки за управување со социјалните медиуми и видете како тие го олеснуваат создавањето и планирањето на вашата содржина. At the end of the day, сите овие алатки се бесплатни така што нема што да изгубите!

Поврзани содржини