АЕТМ и Агенција за пошти заедно ќе работат на намалување на сивата економија во е-трговијата

Претседателката на Асоцијација за е-трговија на Македонија – АЕТМ, д-р Нина Ангеловска Станков и директорот на Агенција за пошти д-р Сретен Миладиноски, потпишаа Меморандум за соработка,  преку кој двете страни заеднички ќе се залагаат и ќе придонесуваат кон намалување на сивата економија во е-трговијата и нерегистрираните онлајн продавачи во Македонија. Сивата економија во е-трговијата и […]

Let’s do eCommerce 2024: Уште поголемо и подобро издание на конференцијата за иднината на е-трговија во Сараево

Регионалната конференција за е-трговија се одржува на 25 април оваа година во хотелот Хилс, а импресивните имиња на регионалните и глобалните индустриски лидери ќе привлечат повеќе од 400 присутни. Овогодинешната конференција, организирана од Здружението за интернет трговија „eComm“ во БиХ, ќе ги опфати сите релевантни индустриски теми од инспиративни примери за успех, најновите стратегии за […]

5 бесплатни вебинари од Meta за март 2024

Подготвени за нови знаења во новиот месец кои ќе ви помогнат за унапредување на вашиот бизнис? Тимот на Meta нуди навистина интересни, бесплатни 5 вебинари кои веруваме дека ќе бидат навистина интересни за вашите e-commerce бизниси. Подолу е листа со детално опишаните вебинари – можете да ги изберете токму оние кои одговараат на вашите интереси […]

Трендови во е-трговија 2024: Што ќе ја обликува иднината на онлајн продажбата?

Е-трговијата и дигиталните пазари се развиваат со забрзано темпо и секогаш се менуваат, па какви трендови можат да очекуваат онлајн трговците во 2024 година? Додека in-store купувањето е повторно во полн замав, е-трговијата продолжува да напредува. Всушност, експертите предвидуваат дека продажбата во е-трговијата во светот ќе се искачи од околу 6 трилиони американски долари на […]

Што е eCommerce Repeat Purchase Rate?

За eCommerce брендовите, стекнувањето нови клиенти е клучен аспект на растот, но нивното задржување стана најголемото прашање. Тоа е она што ја прави стапката на повторнo нарачување (Repeat Purchase Rate – RPR) толку клучна метрика. Што е стапката на повторно нарачување во е-трговија? Прво, ајде да дефинираме што подразбираме под „повторена стапка на купување“ (RPR) […]

Трендови за eCommerce раст во 2023

Индустријата за е-трговија брзо расте. Иако не постои начин точно да се знае како ќе се одвива во 2023 година, многу трендови за раст на е-трговија се гледаат јасно. Дури и пред пандемијата на COVID-19, сè поголем број потрошувачи – од Соединетите Американски Држави до Кина и насекаде помеѓу – веќе се свртуваа кон купување […]

Прекуграничната е-трговија во Европа во 2022 вредела 179 милијарди евра

Прекуграничната е-трговија во Европа вредела 179,4 милијарди евра во 2022 година. Ова е раст од 4,8% во споредба со претходната година. Европските онлајн продавници оствариле рекордно висок промет од 105,5 милијарди евра со прекугранично продавање, што е зголемување од 5,5% во споредба со 2021 година. Во 2021 година, прекуграничната е-трговија во Европа вредела 171,2 милијарди […]

Се зголемува учеството на е-трансакциите направени од Македонците во странство

АЕТМ направи анализа на објавените податоци од Народна Банка на Република Северна Македонија, од каде што може да се увиди дека Македонците за купување производи и услуги со платежни картички кон странски е-трговци во 2022 година потрошиле 156.2 милиони евра што што претставува пораст од 46.31% во однос на минатата година и учество од 28% […]

Моменталните законски решенија го кочат растот на е-трговијата

На овогодинешната конференција за е-трговија која се одржа на 11 ноември во Скопје беше промовирана годишната Анализа на е-трговијата 2022 година со наслов „E-трговијата во Република Северна Македонија и споредба со регионот и европските земји, 2022 година”, каде што беа презентирани клучните сознанија за состојбата на е-трговијата во земјата и регионот, според кои може да […]

7 начини како да ја подготвите вашата е-продавница за празничниот шопинг

Секој знае дека празниците се главното време за купување. Статистистички, 30% од сите продажби се случуваат помеѓу Black Friday и Божиќ. Тоа значи дека е едно од најагресивно конкурентните времиња за е-трговците. Како е-продавач без физички локации за пазарење и видливи зделки и производи за минувачите, важно е да бидете добро подготвени со вашето онлајн […]

Online Shopping трендови кои ќе доминираат во 2023

Почнувајќи од почетокот на 2020 година до 2022 година, пандемијата Ковид-19 ги принуди луѓето да бидат подложени на големи промени. Сеизмичката промена кон онлајн купувањето, особено, имаше длабоки влијанија врз бизнисите ширум светот. Наспроти оваа позадина, овој напис истражува три трендови за купување преку Интернет кои ќе доминираат во 2023 година, помагајќи ви да се […]

Како да користите ретаргетирање за да ги вратите е-купувачите кои заминале

Сигурни сме дека имате вложено бројни часови, како и финансии за да привлечете што повеќе луѓе до вашата онлајн продавница. Но, што се случува кога купувачите ќе ја посетат вашата е-продавница ќе заминат без да купат нешто, или пак без да остават некоја нивна информација за контакт? Доколку интеракцијата на еден потенцијален купувач на вашата […]

Европската е-трговија пораснала за 13% во 2021

Прометот од е-трговија во Европа продолжил да расте во 2021. Од друга страна, бројот на онлајн купувачи е благо намален. По врвот кој го достигна е-трговијата во 2020, нејзиниот раст забавува и се стабилизира. Ова се резултатите од Европскиот извештај за е-трговија за 2022 година на застапниците на индустријата EuroCommerce и E-commerce Europe. Истражувањето го […]

Како да и направите reverse engineering на вашата Instagram стратегија за подобри резултати

  Успешноста на еден Instagram профил е дефинирана различно од секого. За бизнисите, можеби успешноста е дефинирана како зголемување на продажбата од месец во месец. За креаторите, тоа би можело да биде континуиран раст на нивните следбеници. 📈 Откако ќе ги дефинирате вашите цели, можете да се фокусирате на специфични индикатори на Instagram за да […]

Tips & Tricks за стекнување со лојални купувачи!

Инфлацијата, проблемите со снабдувањето и недостигот на работна сила не смеат да бидат она што ќе ве спречи вашата е-продавница да го исполни нејзиниот целосен потенцијал. Затоа, ова е водич за тоа како да „испорачате“ задоволство кај клиентите, како и приходи во текот на целата година. Економската несигурност и променливото однесување на потрошувачите ни покажуваат […]

80-тите прават comeback, барем во дизајнот на реклами

Трендовите во дизајнот се движат прилично брзо. Ако не обрнувате внимание од време на време, можно е да испуштите некој од нив. Во последните неколку години, брендовите како Vacation, New Balance, Aimé Leon Dore, Amélie Pichard и брендот на Сет Роген – Houseplant објавија реклами што изгледаат како да се креирани во 80-тите. Креирани со […]

6 начини за upgrade на корисничкото искуство на вашите купувачи

Многу онлајн купувачи престануваат да купуваат од една е-продавница поради некое лошо искуство кое го имале. И покрај тоа што бизнис моделот за е-трговија постои уште пред 40 години, многу компании кои се присутни онлајн сè уште се борат да создадат оne-of-a-kind искуства за клиентите. Благодарение на напредокот во технологијата, сега на луѓето им е […]

Step-by-step водич за како до повеќе продажби преку вашиот landing page

Еден landing page се состои од два дела: она што е видливо веднаш, и она до кое купувачот скрола за да го види. Да започнеме со она што е видливо веднаш. Предлог за успешна формула е следното: 1 – Објаснете ја вредноста која ја нудите (title) 2 – Објаснете како ке ја креирате истата (subtitle) […]

23 Instagram Stories идеи за level-up на вашата маркетинг стратегија

Instagram Stories се одлична алатка за градење силна и лојална публика за секој бренд на Instagram. Со преку 500 милиони корисници на Instagram кои гледаат Stories секој ден, тие се совршената опција за изразување на креативност и споделување содржина со вашата публика. Тие се неформални, лесни за креирање и се совршени за промовирање на ангажираноста […]

Маркетингот и GDPR: Што треба да знаете за да ги усогласите

Споделувањето на податоци значително се распространи во дигиталниот свет. Податоците и информациите без сомнение се претворија во големо богатство или т.н. “нафтата на 21 век”. И поради големиот и брз проток на податоци и информации, дигиталната економија е во експанзија. Но, имплементацијата на Општата регулатива за заштита на податоците (GDPR – General Data Protection Regulation) […]

Како креаторите и инфлуенсерите градат брендови за е-трговија вредни милијарди долари?

Сега вредна околу 104 милијарди долари, креаторската економија цвета во последниве години. Од 50 милиони самопрогласени креатори во светот, импресивни 41% сега заработуваат годишна плата од најмалку 69.000 долари. Неколку од нив ја искористиле својата содржина и влијание за да изградат брендови вредни преку 1 милијарда долари. Худа Катан за прв пат ја започнала Huda […]

4 начини како да добиете повеќе прегледи на Instagram Stories

Instagram Stories е една од главните тактики за градење заедница која го поддржува вашиот бренд. Stories се полни со забавни опции со кои можете да ги заангажирате вашите следбеници, можат брзо да стигнат до нечиви DM’s и можат да бидат многу персонализирани.  Но, покрај тоа што овој дел од Instagram е навистина лесен и погоден […]

Искуството на купувачите во е-трговијата: Како да ги воодушевите?

Искуството на купувачите во е-трговијата

Живееме во време кога имаме изобилство на податоци кои ни се достапни со само еден клик, како и низа технологии што можат да се користат кај е-продавниците со цел нивно подобување и унапредување. Сè повеќе во е-трговијата можеме да забележиме персонализирани стратегии од брендовите со цел да привлечат повеќе купувачи, да воспостават силна врска со […]

Во 2021 година кон домашните е-трговци се слеале 335,3 милиони евра

Во 2021 година кон домашните е-трговци се слеале 335,3 милиони евра  Од започнувањето на пандeмијата, е-трговијата на глобално ниво забележа значително забрзан раст. Исклучок од ова не беше ниту Северна Македонија каде забележителен е значителен раст во бројот и вредноста на реализирани онлајн трансакции и тоа најмногу во трансакциите реализирани со домашни картички кон домашни […]

Instagram со 7 нови функции за пораки!

Instagram воведува неколку нови функции за размена на пораки во апликацијата, вклучително и можност за одговарање на нова директна порака (DM) без напуштање на Home feed-от, брзо споделување на објави со пријателите, гледање кој е онлајн и многу повеќе.   Овој нов “бран“ на функции го следи ветувањето на компанијата кон крајот на минатата година […]